Ginekologia
Ginekologia
Cytologia jest podstawowym badaniem w ginekologii. Polega na badaniu komórek nabłonka pokrywającego część szyjki macicy pod względem stopnia zagrożenia rozwoju nowotworu. Badanie cytologiczne odbywa się pod mikroskopem. Cytologia może być wykonywana bez zlecenia lekarza jako profilaktycznie badanie cytologiczne. Badanie należy powtarzać od momentu rozpoczęcia współżycia płciowego. Kobietom po 25. roku zaleca się wykonywanie cytologii raz na trzy lata. U kobiet z grupy wysokiego ryzyka badania należy powtarzać częściej. Badanie cytologiczne najlepiej wykonywać między 10. a 18. dniem cyklu, nie wcześniej niż 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 dni przed kolejną miesiączką. Najlepiej, żeby kobieta nie współżyła i nie wykonywała irygacji pochwy na 48 godzin przed badaniem. U kobiet w ciąży cytologię przeprowadza się w I i III trymestrze.
Interpretacja cytologii:
Nieprawidłowe krwawienia maciczne to krwawienia z jamy macicy, które czasem trwania i obfitością odbiegają od prawidłowej miesiączki.
Nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą wynikać ze zmian chorobowych w obrębie macicy lub zaburzeń hormonalnych. Krawienia nie należy lekceważyć, bo może ono oznaczać np. mięśniaki, polipy endometrialne czy endometriozę). Nieprawidłowe krawawienia maciczne powodowane są także przez stany zapalne szyjki macicy.
Na prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego u kobiety wpływają także choroby tarczycy czy wątroby, zaburzenia krzepnięcia oraz choroby krwi, np. białaczka.
Szczególną uwagę należy zwrócić na krwawienia w okresie postmenopauzalnym, czyli powyżej 6 miesięcy od wystąpienia ostatniej miesiączki. Każde takie krawawienie należy zgłosić lekarzowi ginekologowi.
Pamiętaj! W każdym przypadku nieprawidłowe krwawienie należy skonsultować z ginekologiem, gdyż może być ono przyczyną groźnych chorób zagrażających życiu.
Pierwotny brak miesiączki to sytuacja, gdy pierwsza miesiączka nie wystąpi u dziewczynki do 16. Roku życia. Pierwotny brak miesiączki ma wiele przyczyn: zaburzenia hormonalne, zaburzenia różnicowania płci, wady rozwojowe czy choroby wyniszczające. Przeprowadzone badanie może sugerować przyczynę braku miesiączki.
Jeśli pierwsza miesiączka nie wystąpi do 16. roku życia lub wystąpią objawy niepokojące: nadmierne owłosienie, mlekotok, nadmierny przyrost lub spadek masy ciała, pogrubiony głos, zaburzenia wzrastania czy brak cech dojrzewania płciowego należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Tylko lekarz ginekolog może przy pomocy specjalistycznych badań ustalić przyczynę braku miesiączki i wprowadzić odpowiednie leczenie.
Wtórny brak miesiączki to sytuacja, gdy miesiączka nie występuje przez okres 6 miesięcy u kobiet, które już regularnie miesiączkowały. W pierwszej kolejności należy wykluczyć ciążę oraz menopauzę. Przyczyną wtórnego braku miesiączki może być:
Infekcje narządów płciowych u kobiet to jeden z podstawowych problemów ginekologicznych. Mogą to być infekcje spowodowane niewłaściwą florą bakteryją lub przenoszone drogą płciową. Infekcje narządów płciowych wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Dolegliwości tych nie należy lekceważyć, bo mogą prowadzić nawet do bezpłodności lub ciąży pozamacicznej. Jeśli odczuwasz dyskomfort w obrębie narządów płciowych – zgłoś się do lekarza – zdiagnozujemy przyczynę dolegliwości i skutecznie je wyleczymy.
ZAPALENIE SROMU
Przyczyny:
Objawy:
ZAPALENIE POCHWY
Zapalenie pochwy występuje często równocześnie z zapaleniem dróg moczowych.Przyczyny:
Objawy:
ZAPALENIE PRZYDATKÓW
Zapalenie przydatków obejmuje zarówno zapalenie jajowodów, jak i jajników.Przyczyny:
Objawy:
MIĘŚNIAKI MACICY to najczęściej diagnozowane łagodne nowotwory kobiece. Guzy pojawiają się między 30. a 55. rokiem życia i nie dają początkowo żadnych objawów. Leczenie rozpoczyna się, dy dają objawy bólowe. Mięśniakom sprzyjają zaburzenia hormonalne, otyłość oraz predyspozycje genetyczne. Do niedawna diagnoza „mięśniaki macicy” oznaczała konieczność usunięcia macicy. Dziś, by pozbyć się guzków nie trzeba już wykonywać operacji w znieczuleniu ogólnym.
Objawy:
Endometrioza to błona śluzowa macicy rozrośnięta poza jamą macicy, najczęściej w jamie otrzewnej, jajowodach i janikach. Endometrioza dotyka co piątą kobietę i wywołuje problemy z płodnością.
Czynniki ryzyka:
Objawy:
Laparoskopia może być procedurą diagnostyczną i terapeutyczną. Pozwala na zajrzenie do jamy brzucha i miednicy oraz wykonywanie skomplikowanych operacji nowotworów złośliwych.
Przeciwwskazania:
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Wskazania:
Problem nietrzymania moczu jest chorobą powszechną i dotyczy w większości kobiet. Sczególnie narażone na nietrzymanie moczu są kobiety po porodach, kobiety w okresie menopauzy oraz kobiety w starszym wieku. Dolegliwość ta nasila się wraz z wiekiem. Z nietrzymaniem moczu żyje się trudno, wpływa negatywnie na psychikę, zabiera pewność siebie, a nawet może prowadzić do depresji. Powoduje podświadome wycofanie się i obniża komfort życia. Kobiety rezygnują z aktywności fizycznej, a do bezwiednego oddawania moczu dochodzi także podczas kaszlu czy kichania.
Czynniki wpływające na wystąpienie nietrzymania moczu:
Nietrzymanie moczu leczy się metodami:
Prawidłowo dobrana metoda antykoncepcji powinna być nie tylko skuteczna, ale i dobrana do twojego sposobu życia. Decyzja o rozpoczęciu stosowania hormonalnej antykoncepcji musi być poprzedzona wizytą u lekarza i oceną stanu zdrowia. Podczas wizyty ustalimy twoje oczekiwania i dobierzemy najlepszą dla twojego stanu zdrowia i aktywności metodę antykoncepcji.
TABLETKI HORMONALE jest to najczęsciej wybierana metoda antykoncepcji, która zapobiega niechcianej ciąży. Pierwsze tabletki zawierały dużą dawkę hormonów, powodując różne powikłania. Dziś tabletki zawierają najniższą możliwą dawkę hormonów, przez co są bezpieczniejsze. Są skuteczne, łatwe w użyciu, ale też wymagają systematyczności
W zależności od twojego wieku oraz stanu zdrowia lekarz dobierze ci odpowiednie tabletki hormonalne – jedno lub dwuskładnikowe. Odpowiednio dobrane tabletki hormonalne mogą także zażywać kobiety podczas karmienia piersią.
Zalety:
Przeciwskazania:
Zalety:
Przeciwwskazania:
Zalety:
Przeciwwskazania:
Zalety:
Przeciwwskazania:
Przeciwwskazania:
Położnictwo
USG położnicze + USG 4D - najnowsza forma obrazowania płodu w czasie rzeczywistym.
1. Sonomedika - Łódź ( prof. Piotr Kaczmarek )
2. Przychodnia przyszpitalna - Ostrzeszów
Diagnostyka prenatalna to badania płodu, które są przeprowadzane w okresie ciąży. Pozwalają one wykrywać choroby wrodzone. Zalecane są szczególnie kobietom po 35. roku życiu, które jeszcze nie rodziły lub nie rodziły w okresie 2-5 lat.
Test podwójny jest badaniem przesiewowym, które pozwala na wczesne wykrycie wad płodu w czasie I trymestru. Jest to badanie zalecane. Test podwójny przeprowadza się między 11. a 18. tygodniem ciąży. Badanie wykonuje się z krwi matki.br />
Przesiewowe badania USG
Wskazania do badań prenatalnych:
Ciężarne kobiety z chorobami serca, nerek, wątroby, tarczycy, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, jak również pacjentek po przeszczepieniach narządów, wymagają poszerzonej diagnostyki, monitorowania i leczenia. Również kobiety dotychczas zdrowe, u których pojawiły się w przebiegu ciąży nadciśnienie, cholestaza wewnątrzwątrobowa czy cukrzyca, mogą liczyć na szybką diagnostykę i leczenie. Szczególnej troski wymagają również ciąże z konfliktem serologicznym oraz ciąże mnogie (wielopłodowe).
Ciąża ektopowa to tzw. ciąża pozamaciczna, gdy płód rozwija się poza jamą macicy lub wewnątrz macicy, ale w nieprawidłowym miejscu – tzw. ciąża szyjkowa. Ciąża taka często kończy się poronieniem z objawami zagrożenia życia matki.
Początkowo taka ciążą jest bezobjawowa. Z czsem pojawiają się jednostronne bóle brzucha i plamienia, potem nasilające się bóle oraz objawy ogólne, jak bladość, poty i tachykardia, które sygnalizują rozwijający się wstrząs.
W leczeniu ciąży ektopowej stosuje się leczenie operacyjne, farmakologiczne lub postępowanie wyczekujące.
Laparoskopia u ciężarnych jest metodą bezpieczną pod warunkiem, że wykonywana jest przez zespół doświadczonych fachowców.
Niepłodność
O niepłodności mówimy, kiedy po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia kobieta nie może zajść w ciążę. Pierwsza konsultacja powinna się odbyć najwcześniej po roku niekończącego się poczęciem współżycia. Krótszy okres nie powinien być jeszcze powodem do niepokoju.
Przyczyny niemożności zajścia w ciążę mogą mieć podłoże:
Niepłodność hormonalna to ok. 40 % wszystkich przypadków niepłodności u kobiet. Przeprowadzenie badań hormonalnych pozwala ustalić stężenia poszczególnych hormonów odpowiedzialnych za płodność i zdiagnozować przyczynę niemożności zajścia w ciążę. Jest ona niezbędna do podjęcia decyzji o wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
U każdej zdrowej kobiety, mniej więcej w połowie cyklu, występuje owulacja, w trakcie której możliwe jest zapłodnienie. Jeśli kobieta nie może zajść w ciążę, konieczne jest ustalenie czy dochodzi u niej do owulacji.
Można to zrobić:
Badanie nasienia jest niebędne w badaniu niepłodności u mężczyzn. Badanie nasienia polega na ocenie jakości, szybkości i ilości plemników w męskiej spermie. Prawidłowe wyniki oznaczają, że po roku współżycia mężczyzna ma 85% szans na zapłodnienie partnerki.
Prawidłowy wynik nie oznacza, że mężczyzna na 100% może zostać ojcem. Wyniki badania nasienia, w których parametry są znacznie poniżej normy, nie oznaczają bezpłodności u mężczyzny. Dlatego właśnie tak ważna jest analiza wyników badania przez doświadczonego lekarza ginekologa. To lekarz ocenia, czy ilość dostępnych plemników o odpowiedniej budowie oraz wykazujących prawidłowe parametry ruchu, jest wystarczająca do zapłodnienia jajeczka.
AIH – podanie do jamy macicy nasienia pochodzącego od męża lub partnera kobiety
AID – podanie do jamy macicy nasienia pochodzącego od dawcy
Badania obrazowe są ważną częścią diagnozowania niepłodności, bo dają informację na temat prawidłowości i funkcjonowania jajników i jajowodów oraz drożności macicy i stanu jej błony śluzowej.
HSG- to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, polegające na robieniu zdjęć po podaniu kontrastu. Lekarz ocenia kształt jamy macicy, stan błony śluzowej, drożność jajowodów i ocenia stan przydatków. Badanie pozwala na wykrycie zmian rozwojowych macicy.
Histeroskopia polega na wprowadzeniu do jamy macicy histeroskopu i podaniu środka rozszerzającego jego jamę. Metoda pozwala na usunięcie mięśniaków, polipów, przegród i zrostów z jamy macicy.
Laparoskopia może być procedurą diagnostyczną i terapeutyczną. Pozwala na zajrzenie do jamy brzucha i miednicy oraz wykonywanie skomplikowanych operacji nowotworów złośliwych.
Poronienia nawracające
Przedwczesne zakończenie ciąży może mieć wiele przyczyn:
Badania kariotypu rodziców – pozwalają w ustaleniu przyczyny poronienia. Kariotyp to zestaw chromosomów w każdej komórce organizmu, charakterystyczny dla danego gatunku i płci. Zaburzenia w kariotypie prowadzą do pojawienia się wad genetycznych i mogą przyczyniać się do poronienia.
Badania genetyczne poronionego zarodka – w wielu przypadkach pozwala na ustalenie powodów poronienia i wskazuje lekarzowi ginekologowii kierunek dalszych badań. Badanie to pozwala również na ustalenie szans na utrzymanie kolejnej ciąży oraz urodzenia dziecka z zespołem wad wrodzonych. Badanie ma także znaczenie psychologiczne, gdyż daje rodzicom przekonanie, że nie mieli wpływu swoim postępowaniem na zakończenie ciąży.
Trombofilia do skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, gdyż skrzepy mogą się przemieszać z prądem krwi do różnych narządów powodując zatory. Zarówno wrodzona, jak i nabyta trombofilia zwiększają ryzyko utraty ciąży lub urodzenia martwego dziecka. W przypadku trombofilii konieczne jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew.
Oferta niestandardowa
Wspieramy kobiety i pary zmagające się z problemem niepłodności. Sprzężenie między ciałem a umysłem jest bardzo ważne w terapii niepłodności. Odzyskanie życiowej harmonii, naprawienie relacji z partnerem i odzyskanie radości życia to zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę i szczęśliwego jej donoszenia. Jeśli myśl o niepłodności towarzyszy każdej chwili twojego życia i czujesz, że utknęłaś i stale wyczekujesz symptomów ciąży, poproś o pomoc psychologiczną.
Zmiana gabarytów i osi ciała w ciąży powoduje wzmożone napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. U ciężarnych kobiet możliwe jest stosowanie masażu i terapii manualnej oraz taping. Włączenie rehabilitanta w takim przypadku to gwarancja niemal natychmiastowej ulgi w dolegliwościach.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika często z męczliwości mięsni dna miednicy oraz złego ustawienia miednicy, wynikającego z ograniczenia wyprostu w stawach biodrowych. Podczas sesji rehabilitacyjnych pacjentka uczy się świadomie napinać mięśnie dna miednicy. Skuteczna rehabilitacja pozwala na rezygnację z konieczności leczenia operacyjnego.
Ginekologia estetyczna
Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia
Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia
Wszystkie powyższe procedury wykonuje
specjalista ginekolog położnik
Wojciech Mazik w:
Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym
Przychodnia Bakra
ul. Limanowskiego 25
63-400 Ostrów Wielkopolski